Ukoronowane !

To one – Królowe Bitu! One zatrzęsą muzyką elektroniczną w Polsce, zobaczycie! W niedzielę 29 października zakończył się kolejny obóz „Królowe Bitu”, podczas którego powstało mnóstwo świetnej muzyki elektronicznej.

Sześć kobiet z różnych stron Polski przez 4 dni uczyło się robić muzykę elektroniczną pod okiem Anny Trivelli, włoskiej kompozytorki i producentki muzycznej, twórczyni niezliczonej ilości bitów i setów dj-skich oraz inicjatorki i liderki projektu Just Woman Sounds.

Większość odważnych, których serca biją bitami, po raz pierwszy miała do czynienia z programami do produkcji muzyki i okazało się to na początku wielką barierą do pokonania. Rozbudowana aplikacja, a do tego kontrolery i miksery, Korg, Roland, nagrywanie głosu i żywych instrumentów, montowanie tego w całość i sprawianie, że ludzie dadzą się porwać tym efektem – opanowanie tego wymagało od uczestniczek nie tylko skupienia i ciężkiej pracy, ale też przełamania psychologicznych barier pt. „nie dam rady”.

Na szczęście po pierwszym, trudnym dniu, przyszedł kolejny i w słuchawkach naszych „nerdek” było już słychać naprawdę tłuste nuty.

Zwieńczeniem tego kolosalnego wysiłku był koncert, który tym razem połączony został z finisażem Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab_2017. Dziewczyny nie tylko solo lub parami puszczały bity z komputera, ale dogrywały też na żywo muzykę na instrumentach, albo dokładały wokalizy, loopowały i miksowały te efekty i… po prostu grały na żywo prawdziwe własne sety DJ-skie, do których tańczyła międzynarodowa publiczność zgromadzona w Pauza in Garden.

Zrobiły to – zostały ukoronowane!

fot. Małgo Grygierczyk