Kobieca Transsmisja edycja II

Druga edycja festiwalu odbyła w grudniu 2010 r. w Krakowie i trwała trzy dni. Było międzynarodowo, artystycznie i kobieco.


Koncerty

Gwiazdami Transsmisji 2010 były Diablo Pussy Cat i Mademoiselle Karen z Danii oraz Paulina Bisztyga.

Mademoiselle Karen to multiinstrumentalistka i wokalistka, a także absolwentka Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. W Polsce znana jest przede wszystkim z występów w zespole towarzyszącym Czesławowi, choć podczas krakowskiego Festiwalu to Czesław raczej towarzyszył Karen. Jej niepowtarzalny styl, pełen nawiązań do jazzu, kabaretu, klimatów filmowych, a nawet hip-hopu, można było usłyszeć na wydanej w Polsce płytce C’est moi qui chante.

Diablo Pussy Cat to świeżutki import z Danii- po raz pierwszy na trasie w Polsce. Paulina Bisztyga- znana z upodobania do niebanalnych dźwięków i osobistych tekstów, gdzie w szczery, ale i poetycki sposób opisuje stany emocjonalne bliskie każdej z nas. Podczas występu towarzyszył jej wszechstronnie uzdolniony basista-Roman Ślazyk. Na scenie Transsmisji pojawiły się również elektro indie rockowy duet El Casette z Monachium.

Polską scenę reprezentowała Fuka Lata- autorka transowych piosenek, opartych na elektronicznych rytmach i gitarowych pejzażach oraz Rajstopy Heleny z Warszawy- prezentujące ostrą mieszankę rock and rolla, z przewrotnymi,feministycznymi tekstami.Składu dopełniła równie punkowa, jak i kobieca formacja Miraż.

Gospodynią wieczoru oraz organizatorką całości przedsięwzięcia była krakowska Translola – zespół grający połączenie niezależnego rocka z post-punkiem.Aktualnie grupa pracuje nad projektem o nazwie YANKA,który ma na celu przybliżenie polskiemu słuchaczowipostaci Yanki Diagilewej- ikony niezależnej kultury rosyjskiej.

Translola nagrała ep-kę z utworami Diagilewej, zaaranżowanymi w zupełnie nowy sposób.

Działania artystyczne

Swoje prace pokazała rzeźbiarka Anna Kowal będąca częścią grupy TEŻEWE.Działalność grupy to przede wszystkim videoperformance i fotokolaże. Prace Teżewe prezentowane były w ramach Warszawskiej Nocy Muzeów 2007

Były także pokazy prac video studentek ASP oraz innych krakowskich artystek, performance, pokaz wyników warsztatów.Pokaz performance – między innymi-Małgorzata Butterwick,Agnieszka Miłogrodzka.

Festiwalowi Transsmisja towarzyszyły:

  • Warsztaty
  • Montaż video
  • Animacja
  • Baby do garów czyli warsztaty perkusyjne
  • Warsztaty szablonowe