Transsmisja 2013

Program / Zespoły / Warsztaty / Sztuki wizualne / Film / Plakaty / Galeria / Video / Relacje

transsmisja-2013-banner

V Lady Fest w Małopolsce
14-16 listopada 2013

Punkowe debiutantki i chórzystki śpiewające pieśni rewolucyjne, eteryczne dziewczęta i wymiatające gitarzystki, a do tego kilku niezwykłych panów i chórzystów w różnym wieku – to nie randka w ciemno, a Kobieca Transsmisja, która już po raz piąty podbije krakowskie kluby!


Piąta edycja Festiwalu Kobieca Transsmisja znów zapowiada się ekscytująco. Zapraszamy na pięć dni pełnych niezwykłych koncertów, ciekawych warsztatów i projekcji wideo. Gwiazdami tegorocznej edycji będą SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS, które po ponad dziesięciu latach zawieszenia powróciło na polskie sceny. Koncert podczas Transsmisji będzie pierwszym występem zespołu w Krakowie po reatywacji! Gościć też będziemy nadzieję irlandzkiej sceny muzycznej CANDICE GORDON oraz krakowskiej – BRAIN’S ALL GONE. Natomiast ROB MAZUREK zaprowadzi nas do krainy improwizacji jazzowej.

A zaczynało się tak niepozornie, choć również niepokornie – od koncertu, podczas którego na scenie pojawiły się same kobiety. Wówczas impreza trwała tylko jeden dzień. W ciągu kolejnych kilku lat okazało się, że damska scena ma moc i siłę przebicia, a na scenach festiwalu pojawiały się takie wykonawczynie jak Amerykanka Rykarda Parasol, Olivia Anna Livki, Oczi Cziorne, Ballady i Romanse, Rosjanki z Iva Nova, Pochwalone, Mass Kotki czy Translola i Paulina Bisztyga. Ta lista zostanie przedłużona o kolejne wyjątkowe Panie.

Bo od samego początku celem Kobiecej Transsmisji było pokazanie jak najszerszego spectrum twórczych kobiet. To widać było przy okazji kolejnych edycji. Dziś Kobieca Transsmisja to już marka sama w sobie. Festiwal rozpoznawalny jest w całej Polsce i ma coraz więcej zwolenników, jak choćby Gazeta Wyborcza, która umieściła Kobiecą Transsmisję wśród dwudziestu najciekawszych imprez w Krakowie.


Wykonawczynie i wykonawcy  Kobiecej Transsmisji 2013:

Brain’s All Gone

Są z Krakowa. Działają od 2012 roku. Wtedy to trzy nastoletnie niewiasty Ola Jakubus, Weronika Jasiówka i Marta Michalska postanowiły zmierzyć się rzeczywistością. Łoją punka, ale dodają do tego popowe melodie. Występowały w Must Be The Music i doszły tam do półfinału. Mają na koncie EP „Outcast of Society” i trasę po Europie u boku m.in. Sucidal Tendencies i Anti Flag. Przyszłość przed nimi, szczególnie, że pracują nad piosenkami na debiutancką płytę.

Candice Gordon

Pochodzi z Irlandii. Nazywana jest liryczną outsiderką. Jej debiutancką EP wyprodukował sam Shane MacGowan, lider legendarnych The Pogues, a utwór tytułowy okrzyknięto „najlepszą piosenką, która mogłaby się znaleźć się na soundtracku Twin Peaks”. Candice pracuje nad debiutancką płytą, która już dziś oczekiwana jest na Wyspach Brytyjskich z dużym zaciekawieniem.

Enchanted Hunters

Twórczość trójmiejskiego tria świetnie wpisuje się w tradycje muzyczne tej części naszego kraju, która zasłynęła pierwszym koncertem rock’n’rollowym w 1959 roku, a w latach 80. Gdańską Sceną Alternatywną. Wyrafinowane harmonie, zapadające w pamięć melodie, melancholijne, a przy tym momentami psychodeliczne utwory, wykorzystanie nietypowych instrumentów (flet, cymbałki) to cechy charakterystyczne Enchanted Hunters. W tym roku zespół zadebiutował płytą „Peoria”.

Krakowski Chór Rewolucyjny

Powstał w czerwcu 2012 roku. Odkurza stare pieśni rewolucyjne, buntownicze i marzycielskie. Nie ogranicza się tylko do polskich pieśni, sięga także po włoskie i te śpiewane w jidisz. Członkowie Chóru mówią o sobie, że są „kolektywem amatorów pełnych rewolucyjnego zapału”. W planach mają też opracowanie utworów angielskich, hiszpańskich, niemieckich, rosyjskich, ukraińskich, francuskich i czeskich.

Rob Mazurek i Kuba Suchar (+ niespodzianka)

Spotkanie dwóch legend muzyki improwizowanej – zakorzenionego w tradycji hard bopu amerykańskiego klarnecisty Roba Mazurka, jednej z najważniejszych postaci sceny w Chicago oraz perkusisty i elektronika Kuby Suchara, współtwórcę projektów Robotobibok i Mikrokolektyw. Razem stworzyli projekt Forest Underground i to on będzie bohaterem tego koncertu.

Miss Understood

Miss Understood to projekt zainicjowany przez Justynę Śliwoń i Urszulę Stosio, które wspólnie postanowiły tworzyć muzykę ciepłą, wypełnioną emocjami, przytulną. Taką do słuchania w domu, w letni wieczór, do zamyślenia w autobusie, do odnalezienia siebie. Finalistki krakowskiego przeglądu Megafon.

Netka

Naprawdę nazywa się Aneta Króliczak i zaczynała w wieku 11 lat tworząc szkolny zespół reggae M.A.M. pod opieką Jarosława „Maxa” Szklarczyka z zespołu Druga Strona Lustra. Później występowała m.in. z zespołem Czosnek, z którym nagrała płytę „Sometimes”. Od października 2011 roku pod pseudonimem Netka śpiewa dancehall i ma na koncie dwie EP: „Miasto” (z października 2012 r.) i „Sekrety czasu” (z kwietnia tego roku).

Paulina Bisztyga

Tej artystki nikomu nie trzeba przedstawiać. Charyzmatyczna i nietuzinkowa, czyli po prostu wyjątkowa. Poetka, malarka, kompozytorka, pieśniarka, dziennikarka (pracuje w Radiu Kraków), organizatorka (współtworzy Kobiecą Transsmisję). Laureatka nagród im. Grzegorza Ciechowskiego i im. Marka Grechuty. Wydała trzy płyty. Na tę edycję Transsmisji przygotowała spektakl „Poetki śmierci” z utworami m.in. Lhasy de Sela, Mercedes Sosa, Violety Parra i Niny Hagen.

Super Girl & Romantic Boys

Zaczynali w 1998 w Warszawie, w czasach wszechobecnego techno i raczkującego w Polsce hip hopu. Nikt wtedy jeszcze nie wiedział, że za parę lat muzyka i styl lat 80-tych staną się największym krzykiem mody, a PRL-owskie gwiazdy z tamtych czasów zaczną reaktywować się jak grzyby po deszczu. Wywodzili się ze środowisk punkowych, zainspirowani pierwszymi retro-dyskotekami na łódzkich squatach, przenieśli tę tradycję na squaty Warszawy, z adapterów Unitry puszczając przeboje Kombi, Urszuli, Kapitana Nemo i innych gwiazd polskiego new romantic/disco.
W 2002 roku grupa rozwiązała się, aby powrócić w tym roku. Koncert podczas Transsmisji będzie jedynym po głośnej reaktywacji występem w Krakowie!

Wattican Punk Ballet

Rodzeństwo Karen i Gay Arytyunyan pochodzi z Armenii, ale na co dzień mieszkają w Budapeszcie i w Moskwie. Ich muzyka to dziki miks psychodelicznego rocka, dance punku i freak popu z niemalże teatralnymi scenicznymi trikami. Koncerty duetu zamieniają się w niezwykłe przedstawienia, niemal w każdej piosence wymieniają się instrumentami. Występowali już niemal w całej Europie supportując m.in. Depeche Mode, Massive Attack czy dEUS.